Zákaznická podpora:agrico@post.cz

Historie a původ arganového oleje

Historie a původ arganového oleje

Co je argánie

Argánie trnitá je středně velký stále zelený strom se sukovitým kmenem a pozoruhodnou věkovitostí. Jméno nese po městečku Argana, které leží v západním podhůří marockého Atlasu. Celé jihozápadní Maroko je přirozeným domovem argánie. Řídké arganové lesy tu rostou kolem vádí a vystupují až do výšek kolem 1500 metrů.

Arganové květy silně voní, čímž se snaží hmyzu vynahradit, že nenabízí nektar, ale pouze pyl. Příjemně voní i arganový plod, žlutá peckovice s nečekaně trpkou chutí. Pecka skrývá až tři semena podobná mandli nebo pistácii, která nechutnají o nic lépe. O to lepší je olej, který obsahují. Ten hořký není, má zcela unikátní vlastnosti a zajistil argániím světovou proslulost.

Legendárním sběračem arganových semen byly ještě nedávno marocké kozy. Za vzácnou pastvou vybíhaly do trnitých korun stromů, hořké plody argánií požíraly a pecky plivaly na zem, po několika dnech v žaludku už pěkně natrávené. Stačilo jen posbírat.

Vynikající pověst marockého arganového oleje, světová unikátnost arganového lesa a škody způsobené kozami vedly UNESCO k vyhlášení biosférické rezervace, která v jihozápadním Maroku zahrnuje území o rozloze přes 25.000 km2. Ochrana unikátního biotopu je i v zájmu výrobců oleje. Jediným, kdo na ni doplatil, jsou marocké kozy. Ty se už dnes musí držet při zemi.

Historie arganového oleje

Berbeři vědí od nepaměti, že arganový olej hojí jizvy a mírní revmatické neduhy. Proto zaujal klíčové místo v marocké domácí lékárně i kuchyni. A domácí je dodnes se vším všudy.

Pokusy o export argánie do jiných koutů světa se až na výjimky nezdařily. Stromům vyhovují zdejší půdy, extrémní sucho a teploty šplhající k 50 °C ve stínu – ve stínu, který často tvoří právě pouze argánie. I přes jistý úspěch pěstitelů v Izraeli zůstal zdroj nejkvalitnějšího arganového oleje na marockém venkově.

Snad nejznámější arganový háj roste u městečka Sidi Yassine nedaleko nejvyšší hory Atlasu Djabal Tubkal. Olej z místních argánií považují znalci za ten vůbec nejlepší.

Tradiční výroba

Produkce marockého arganového oleje je v ženských rukou. Dodnes se vyrábí podomácku, vznikla ale také řada olejářských družstev, která výrobu zmodernizovala a přispěla k ekonomické emancipaci místních žen.

Neštěstím arganového oleje je malá výtěžnost a extrémní náročnost zpracování. Výroba jednoho litru vyžaduje kolem 30 kilogramů semen (6krát víc než u oliv), což odpovídá úrodě jedné až dvou vzrostlých argánií a dvěma dnům tvrdé práce.

Výroba začíná sběrem plodů. Kozy už do korun nesmějí a lézt tam místo nich by při padesáti stupních nebyl dobrý nápad. Sběrači proto počkají, až plody v červenci uzrají a spadnou, případně jim na zem dopomohou tyčemi.

Nejpracnější je ruční vylouskání jader z velmi tvrdých pecek arganových plodů. Jádra se drtí v ručních mlýnech. Z husté hnědé pasty amlou se uplácá bochník zvaný tazquemout, který se pak po hodiny ručně hněte. Vylučovaný olej se sbírá a filtruje, aniž by se zcela zbavil jemného zákalu. Vylisovaný bochník poslouží jako surovina pro chutnou medovo-mandlovou pomazánku nebo jako krmivo.

Nové výrobní postupy

Pracnost tradiční výroby vybízela k hledání alternativních postupů. Některé kvalitu oleje vylepšují, jiné vedou k jeho znehodnocení.

Oleji neublíží drcení semen v hydraulických lisech. Konzistence oleje je dokonce lepší, protože se do něj nepřidává tolik vody jako při ruční výrobě. Někteří výrobci si pomáhají zahříváním oleje nebo přidáváním vlákniny, což mění přirozené složení mastných kyselin a snižuje užitnou hodnotu oleje.

Masově rozšířenou novotou je také chemická extrakce. Z arganových jader dostane víc oleje než mechanické zpracování. Olej je proto levnější, může ale obsahovat zbytky chemikálií. Nutričně je bezcenný.

 • Původ oleje

  Historie a původ

  Argánie trnitá, fascinující slunečník pouště. Sběr a zpracování arganových semen. Jak kozí tlamy pomáhaly lidským rukám.

 • Vlastnosti oleje

  Vlastnosti a účinky

  Jedinečné účinky na pleť, vlasy, nehty. Nezastupitelné místo arganového oleje v kosmetice a domácí lékárničce.

 • Použití oleje

  Způsob použití

  Stačí málo, abyste se dobře cítili a vypadali. Jak používat arganový olej v péči o vaši pleť, rty, vlasy, řasy i nehty.

 • Jak poznat olej

  Jak poznáte kvalitní olej

  Snahy o zlevnění oleje vedou k jeho znehodnocení. Jak odlišit kvalitní a účinný preparát od bezcenných padělků.

Nejširší výběr výrobků s arganovým olejem. Garance. Reference.

Registrace

Špičkové produkty z arganového oleje

Arganový olej

Čistý arganový olej

Nejvzácnější rostlinný olej světa lisovaný ze syrových semen marocké argánie. Prémiový přírodní produkt.

Prozkoumat
Péče o pleť

Péče o pleť

Dokonalá péče o pleť díky unikátnímu komplexu účinných látek. Výrazný regenerační a hojivý účinek.

Prozkoumat
Péče o vlasy

Péče o vlasy

Kvalitní výživa kořínků pro posílení vitality vlasů. Arganový olej urychluje růst a zabraňuje třepení.

Prozkoumat
Vše o arganovém oleji
 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
Heureka